Światowy dzień książki

Utworzono dnia 01.07.2021

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

I PRAW AUTORSKICH -

święto wszystkich czytelników i miłośników książek!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to coroczne święto organizowane przez UNESCO. Obchodzone jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir. Jest to święto    obchodzon w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.

Czytelnicy naszej szkoły  doskonale wiedzą, że książka może być dobrym przyjacielem. A w dzisiejszych czasach, kiedy nie możemy swobodnie się przemieszczać, to właśnie ona może nas przenieść w niezwykłe krainy, gdzie będziemy mogli wraz z bohaterami przeżywać niesamowite przygody. Książka bawi, odprężą, ale bardzo często też uczy tego, jak należy w życiu postępować, pokazuje, co jest dobre, a co złe, którymi wartościami należy się kierować.

Dlatego też, uczniowie naszej szkoły  podzieli się swoimi czytelniczymi wrażeniami aby jeszcze bardziej zachęcić wszystkich do czytania i przesłali kilka propozycji czytelniczych po które warto sięgnąć.

I oto lista książek reklamowanych przez naszych wiernych czytelników:

•   ' - "Klasa pani Czajki" Piekarska Małgorzata Karolina  - powieść o szkolnej codzienności i problemach każdego nastolatka: rodzących się pasjach, pierwszych zauroczeniach, walce z kompleksami i odrzuceniem, klasowych intrygach, miłosnych wyborach, przyjaźniach wystawianych na próbę.

- "Niezłe ziółko" Kosmowska Barbara- to opowieść o sile wyobraźni, miłości i stracie.  Pewnego razu Eryk dowiaduje się, że zamieszka z nim Babcia Malutka. Chłopiec jest przeszczęśliwy! Babcia jest prawdziwą podróżniczką i zna tysiące (jeśli nie więcej!) fascynujących opowieści. To nie wszystko. Babcia jest... motocyklistką!

- "Szatan z siódmej klasy” - zagadkowa historia, opowiadająca o uczniu z siódmej klasy Adamie Cisowskim. Chłopiec ten jest bardzo mądry i przebiegły. Po tym jak odkrywa regułę pytania przez profesora Gąsowskiego na lekcji historii oraz rozszyfrowuje zagadkę zaginięcia listów, pan Gąsowski prosi go, aby w czasie wakacji pojechał do domu jego brata i pomógł mu rozwiązać zagadkę zniknięcia drzwi . i … musicie przeczytać sami, aby się przekonać co się stało dalej.

- "Pinokio” Carlo Collodiego - ciekawe  przygody drewnianego pajacyka, który chciał poznawać świat. Na początku był niegrzeczny i robił co chciał. Później zrozumiał, że nie można kłamać i trzeba słuchać dorosłych. Pajacyk przezywał wiele ciekawych przygód, trafił do różnych fantastycznych krain, aż wreszcie spotkał wróżkę, która stała się jego przyjaciółką.

- "Hania Humorek" Megan McDonald -  przygody dziewczynki o imieniu Hania, którą polubią zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Zachowuje się nietypowo, bywa złośliwa, często dokucza młodszemu bratu, zdarza jej się oszukiwać albo zazdrościć innym dzieciom. Z Hanią na pewno nie będziecie się nudzić:)

- "Sherlock, Lupin i ja” Irene Adler -  książka przygodowa, która opowiada o przygodach  młodego Sherlocka. Sherlock wraz z przyjaciółmi rozwiązują ciekawe, intrygujące ich zagadki i narażają się na różne niebezpieczeństwa.

- "Kłamczucha" Musierowicz Małgorzata -  to opowieść o tym, co w życiu najważniejsze: o miłości, radości, szczęściu, o poświęceniu w dążeniu do zamierzonego celu, to opowieść o przyjaźni i cieple rodzinnym, bezpieczeństwie,                o tym wszystkim, co jest najcenniejsze na świecie, a my w dzisiejszym zabieganym świecie tak bardzo o tym zapominamy.

- "Magiczne Drzewo"Andrzej Maleszka  - to nie tylko zabawne historie i fantastyczne przygody, ale przede wszystkim opowieść o przyjaźni i rodzinie. Książka                            w przyjemny sposób uczy wartości ważnych w życiu oraz dojrzałości, a jako że jest napisana w świetnym stylu, dostarczy wiele radości.

Ø  " - " Prawdziwe przyjaciółki" Shannon Hale, Leuyen Pham  -  Gdy najlepsi przyjaciele nie są na zawsze...... , możemy się przekonać , że to jeszcze nie koniec świata, a z każdej sytuacji jest jakieś wyjście.

Celebrujmy i czytajmy, bo książki mają moc!

Pobudzają wyobraźnię i otwierają Nasze umysły oraz serca.

Bo przecież czytanie, to coś co robimy w wolnym czasie!

Miłego czytania!

A. Dudzic