Konkurs profilaktyczny, ph. „Wolni od Uzależnień”

Tradycyjnie październik ogłoszono w naszej szkole miesiącem  profilaktyki uzależnień. Podjęto szereg działań, których  celem  była szeroko rozumiana profilaktyka uzależnień wśród młodzieży, a w szczególności: zdobycie i poszerzenie przez dzieci i młodzież wiedzy na temat alternatywnych form spędzania czasu wolnego, które zaspokajają ich potrzeby rozwojowe, pokazanie czym jest „zdrowe życie” i na co warto zwrócić uwagę, aby być zdrowym i żyć zdrowo, uświadomienie młodzieży zagrożeń związanych z uzależnieniami, dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat szkodliwości palenia papierosów, picia alkoholu, zażywania narkotyków i dopalaczy oraz  wykształcenie wśród dzieci i młodzieży zachowań asertywnych.

Na zajęciach z wychowawcą przeprowadzono prelekcje na temat szkodliwości papierosów, alkoholu, narkotyków i dopalaczy, wykorzystano różne filmy edukacyjne, m.in. z serii „Lekcje przestrogi”, „Nie zamykaj oczu”, „Dopalacze zabijają” oraz inne dostępne w Bibliotece Gminnej w Dzwoli lub w Internecie, wykonano gazetkę profilaktyczną na korytarzu i wystawkę ulotek o tej tematyce, wychowawcy przeprowadzili warsztaty asertywności.

Zwieńczeniem działań były konkursy skierowane do wszystkich uczniów szkoły i dostosowane do wieku uczestników. Tematem konkursów było przedstawienie za pomocą prac plastycznych, literackich lub spotów zdrowego trybu życia, wolnego od substancji psychoaktywnych oraz ukazanie problematyki uzależnień, np. od alkoholu, dopalaczy, nikotyny, itp. Termin składania prac - do 27 października 2023 r. W konkursie wzięło udział 16 uczniów. Oto przedziały wiekowe konkursów i wyniki:

1) dla OP i klas I-IV konkurs plastyczny pt. ,,Żyjemy zdrowo- bo nie ulegamy nałogom”

I miejsce – Julia Wojtan kl. II

II miejsce – Milena Kłyza kl. II

III miejsce – Aleksandra Czajka kl. I

2) dla klas V-VIII konkurs na spot/plakat profilaktyczny lub wiersz – rymowankę, pt. ,,Wolni od uzależnień”.

I miejsce – Magdalena Basaj kl. VI

II miejsce – Rafał Jamroży kl. V

III miejsce – Paulina Jamroży kl. V

Uczestnicy konkursów wykazali się kreatywnością, dbałością o estetykę oraz dużą wiedzą na temat używek. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Nagrody rzeczowe i dyplomy dla zwycięzców oraz nagrody pocieszenia dla wszystkich uczestników konkursu zakupiono ze środków GKRPAiN  w Dzwoli.

Rezultatem tych działań było wyposażenie dzieci i młodzieży w rzetelną wiedzę na temat szkodliwości (szczególnie na młody organizm) różnego rodzaju używek, wykształcenie zachowań asertywnych oraz wypromowanie zdrowego stylu życia wolnego od używek.

Alina Papierz

Konkurs profilaktyczny