Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dzień 2. Mat-Geo-Human-Biol? Profil klasy czy styl życia?

Ranking janowskich liceów, biłgorajskich i modliborskiego

Legenda
Z - UD — Zdawalność
JA - PP — język angielski pisemny poziom podstawowy
JP - PP — język polski pisemny poziom podstawowy
M - PP — matematyka pisemny poziom podstawowy

Ranking opiera się na analizie wyników egzaminów maturalnych z 2024 roku. Punkty w tym rankingu są przyznawane według następujących zasad:

  • Zdawalność matury: Każdy procent zdawalności przelicza się na 0,5 punktu.
  • Wyniki z egzaminów na poziomie podstawowym: Każdy procent wyniku to 1 punkt.
  • Wyniki z egzaminów na poziomie rozszerzonym: Każdy procent wyniku to 1,5 punktu.
  • Wyniki z egzaminów w klasach dwujęzycznych: Każdy procent wyniku to 2 punkty.

 

 

W zależności od rodzaju szkoły masz do wyboru profile/kierunki, dzięki którym skupisz się na najważniejszych dla Ciebie przedmiotach.

Najczęściej spotykane profile w liceum to:

  •  humanistyczny
  • matematyczny (często w połączeniu z geografią, fizyką czy informatyką)
  • lingwistyczny (IB - przyg. do matury międzynarodowej / klasy dwujęzyczne)
  •  biologiczno-chemiczny
  • sportowy

Liceum ogólnokształcące – profil lingwistyczny

Jeśli łatwo uczysz się języków obcych lub uczenie się ich jest Twoją pasją, chcesz podróżować i odkrywać świat, najprawdopodobniej odnajdziesz się na profilu lingwistycznym. W tej klasie „zakuwanie” słówek to codzienność, ale jedno jest pewne – ten profil w dobrej szkole i z dobrym nauczycielem niemal gwarantuje znalezienie satysfakcjonującej pracy w przyszłości. Znajomość języka angielskiego jest obecnie powszechna, natomiast drugi, dodatkowy język obcy to już wartość, która zdecydowanie wzbogaci nasze CV. Na dodatek jeśli myślisz o wyjeździe na studia za granicę, na pewno ten kierunek Ci w tym pomoże.
Na profilu lingwistycznym zazwyczaj rozszerza się takie przedmioty jak:

  • język angielski,
  • drugi język obcy - od szkoły zależy, czy jest on z góry narzucony, czy uczeń może wybrać spośród dostępnych języków. Zazwyczaj szkoły oferują dwa poziomy: kontynuację i podstawę.
  • WOS, geografię lub matematykę, gdzie: WOS  kieruje nas bardziej na drogę polityczną i pozwala na studiowanie np. stosunków międzynarodowych, zaś geografia kieruje nas bardziej na kierunki geograficzne, np. geologię albo ekonomię.  

Czy da się połączyć profil lingwistyczny z rozszerzoną matematyką?

Taki wariant matmy z językami jest bardzo korzystny, jednak warto się zastanowić, czy nie będzie to zbyt duże obciążenie.

Musisz się mocno zastanowić czy ucząc się przynajmniej dwóch języków, dasz radę pociągnąć jeszcze rozszerzenie ze ścisłego przedmiotu, ponieważ są to dwie różne, lecz równie wymagające dziedziny. Takie połączenie gwarantuje natomiast szeroki wybór kierunków studiów. Po profilu lingwistycznym możesz wybrać takie studia jak np.: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, europeistyka, amerykanistyka, socjologia, lingwistyka stosowana oraz coaching, stosunki międzynarodowe, filologia angielska, filologia (drugi wybrany język), geologia czy geografia.

Liceum ogólnokształcące – profil humanistyczny

Profil humanistyczny wielu osobom kojarzy się z długimi godzinami siedzenia i zapamiętywania dat z „nudnej” historii.

Co, jeśli powiem Ci, że human jest o wiele ciekawszy niż się wydaje? Jakie są jego zalety?

Jako pierwszą wymieniłabym możliwość ogromnego poszerzenia zasobu słownictwa, pomocną nie tylko w wypracowaniach, ale również w rozmowie.

Po drugie, uczysz się przedmiotów, które zwiększają  świadomość obecnych wydarzeń na świecie i w kraju. Po trzecie, ten profil to szansa na ćwiczenie wrażliwości – umiejętność interpretacji obrazów, książek, wierszy oraz tekstów publicystycznych.

Dodatkowo – rozwój empiryczny – duża ilość wycieczek do muzeów, teatrów, na ciekawe wystawy oraz kreatywne warsztaty!

Najczęściej na tym profilu realizowany jest rozszerzony program nauczania z przedmiotów: język polski, historia i wiedza o społeczeństwie. Język polski to dla mnie nauka dostrzegania ciekawych detali oraz tego, jak wyrażać własną opinię.

Po profilu humanistycznym rozwija się wiele różnorodnych dróg na przyszłość. Możesz studiować chociażby prawo, socjologię lub marketing. Możesz zostać dziennikarzem/dziennikarką, pisarzem/pisarką czy redaktorem/redaktorką. Droga otwarta jest również dla kierunków kreatywnych, takich jak reżyseria, aktorstwo czy malarstwo. Swoje miejsce na humanie znajdą też osoby, które pragną w przyszłości zostać pedagogami. Filozofia, dyplomacja i polityka to kolejne dostępne kierunki rozwoju. Równie dobrze odnaleźć się można także w coachingu i psychologii, czyli  wszystkim tym, co nastawione jest na wsparcie dla drugiego człowieka. Klasa humanistyczna – wbrew niektórym stereotypom – nie jest mniej przyszłościowa od innych profili, ponieważ pozwala rozwinąć skrzydła i daje szerokie perspektywy na przyszłość.

Autorka opisu: Julia Ciaś (17 lat)

Liceum ogólnokształcące – profil matematyczno-fizyczny

Mat-fiz to zdecydowanie profil dla osób, które czują się lepiej z przedmiotami ścisłymi, niż z humanistycznymi. Jak każdy inny profil wymaga systematycznej pracy, aby nie narobić sobie zaległości. Jest to szczególnie ważne w matematyce, gdzie każdy kolejny temat wykorzystuje wiedzę z poprzednich. 

Po rozszerzonej matematyce możemy zdecydować się na studiowanie ekonomii finansów i rachunkowości, jak również kierunków związanych z biznesem. Najczęściej wybieraną uczelnią, rozwijającą ścisłe umiejętności jest politechnika. Jeśli interesuje Cię świat technologii, myślę, że ścisłe umysły świetnie odnajdą się w pracy w tym obszarze.

Liceum ogólnokształcące – profil biologiczno-chemiczny

Biol-chem uchodzi za najtrudniejszy ze wszystkich licealnych profili. Jednak czy tak jest naprawdę? To zależy. Już w szkole podstawowej możesz zauważyć czy jesteś dobr_ z biologii i chemii. Choć oczywiście nie jest tak, że oceny z podstawówki przekładają się na oceny licealne, warto zobaczyć, jak radzimy sobie z tymi przedmiotami. Wiadomo, że jedne tematy ciekawią nas bardziej – drugie mniej.

Popularne kierunki studiów dla „biol-chemów” to biotechnologia, genetyka, czy te związane ze zwierzętami, jak weterynaria. Ciekawe zawody, które można uprawiać po profilu biologiczno-chemicznym to, na przykład: biolog lub biolożka starzenia, projektant/projektantka usprawnień ludzkiego ciała, biolog/biolożka gatunków wymarłych, dietetyk/dietetyczka flory jelitowej. 

Liceum Ogólnokształcące – profil IB (Matura Międzynarodowa)

na czym polega program IB i czym się różni od polskiej matury?

Pierwsza najbardziej oczywista różnica polega na tym, że jest to program prowadzony w języku angielskim. Matura również odbywa się w języku angielskim. Przez pierwsze dwa lata (IB/MYP), zajęcia prowadzone są dwujęzycznie, czyli częściowo po polsku, częściowo po angielsku, zależnie od preferencji szkoły i nauczyciela. Ma to przygotować uczniów na kolejne dwa lata (3. i 4. klasa LO), które prowadzone są już całkowicie po angielsku i kończą się maturą międzynarodową.

Jeśli zatem angielski jest Twoją mocną stroną, warto wziąć pod uwagę ten profil!

Kolejna rzecz to różnice programowe. W 1. i 2. klasie LO uczniowie na profilu IB realizują polską podstawę programową, skupiając się głównie na nauce analizy, interpretacji i krytycznego myślenia, żeby przygotować się do programu dyplomowego. W 3. i 4. klasie LO uczniowie realizują w stu procentach program IB.

Treści dostępne za darmo na: Mapa Karier (https://mapakarier.org), licencja CC BY 4.0.

 

Ósmoklasisto!

Wielki quiz wielkanocny

Ankieta

Która tradycja wielkanocna jest dla Ciebie najważniejsza?"

Wyniki

Masz problem? Zapytaj Pedagoga

Uwaga: Twoje dane mogą nie być zabezpieczone. 

Odpowiedzi Pedagoga Specjalnego