Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Międzynarodowy dzień książki

Utworzono dnia 01.07.2021

To święto obchodzone jest 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”.    Święto  to zostało uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę do spraw  Książek dla Młodych Ludzi (IBBY, Polska sekcja tej organizacji istnieje od 1973 roku). Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo – impreza odbywała się już w takich krajach jak Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone. Polska także była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci - w 1979 roku. 

Z okazji tego święta,  zachęcam aby każdy z nas wziął do ręki książkę z baśniami i uczcił to święto czytając Andersena.

Być może,  nie każdy ma w domu egzemplarz tej lektury, ale – wszystkie baśnie można znaleźć  w formacie pdf na stronie wolnelektury.pl.

A dzieciom, które preferują audiobooki, polecam nagrania na stronie https://www.polskieradio.pl/18/8290.

  Dlaczego warto czytać dzieciom?

 

            Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Zaszczepiając młodym miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie. 

 

 Drodzy Rodzice, pamiętajmy, że w  głośnym czytaniu bajek chodzi nie tylko o kolejną historyjkę, ale o bycie ze swoim dzieckiem, o poświęcanie mu swojego czasu, tak by czuło się najważniejsze na świecie. Czytanie dziecku bajek buduje więź pomiędzy dorosłym                           a dzieckiem. Ta więź będzie bardzo ważna, gdy dziecko wejdzie w okres dojrzewania. Zdobyte podczas czytania bajek zaufanie wobec rodzica pozwoli mu uniknąć wielu złych decyzji. Również pamiętajmy, że  to my wprowadzamy nasze dzieci w otaczający świat, dlatego już dzisiaj zaproponujmy im spotkanie z książką. Czytanie dzieciom zabiera je                   w krainę fantazji, uczy emocji, bogaci słownictwo, rozbudza ciekawość. Czytanie to najlepszy sposób na spędzanie czasu wolnego.

Ciekawe książki mogą Państwo znaleźć również  pod linkiem http://rodzice.net/news/bajki/  . Oto przykładowe pozycje:

Sreberko - czytanka dla dzieci o małym lisku, który zgubił się w lesie. Kto mu pomógł wrócić do mamy dowiesz się czytając ta bajkę..

Opowieść o stole, który uciekł do lasu - niezwykle zaskakująca, krótka opowieść napisana wierszem przez awangardowego artystę Stefana Themersona, zilustrowana przez jego żonę Franciszkę.

Niesłychana wędrówka Szymona na koniec świata - Książka dla dzieci z elementami fantastycznymi o chłopcu, który ze swoim psem wybiera się w wędrówkę na koniec świata               i po drodze mają różne przygody.

Czarna owca - Opowiadanie dla dzieci o przyjaźni dwóch dziewczynek z czarną owieczką, która nie zachowywała się jak zwyczajna owieczka, tylko... Czemu czarna owieczka była niezwykła, dowiesz się po lekturze tego opowiadania.

Kto jest najsilniejszy? - Bajka goldyska, starego ludu z północy, w której zawarta jest odpowiedź na tytułowe pytanie postawione przez małego chłopca.

Pies - Stara bajka ludów północy wyjaśniająca, jak to się stało, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Bajka została przełożona na język polski przez Jana Brzechwę.

Jak mułłę rozumu nauczono - Baśń czeczeńska, w której występują takie stany, uczucia                   i zachowania jak bogactwo i bieda, miłość, zazdrość oraz przebiegłość. Warto przeczytać, gdyż baśń pochodzi z kręgu kulturowego nieco odmiennego niż nasz rodzimy.

Czarodziejski młynek - rosyjska baśń dla dzieci, w której dokonano próby wyjaśnienia zagadki: "Dlaczego woda w morzu jest słona?" W baśni przeczytać można o dwóch braciach - bogatym i biednym oraz poznać postać diabła leśnego.

Wesoły pociąg - Przy czytaniu tego wiersza w oczami wyobraźni widzimy jak żywe dzieci, które jadą pociągiem na wakacje do nadmorskiej miejscowości, krajobrazy mijane za oknem, słyszymy śmiech i harmider panujące w przedziałach. Czyta się lekko i przyjemnie.

Kto kiedy zasypia - Opowiadanie dla małych dzieci autorstwa Marii Łastowieckiej. Doskonała czytanka przed snem.

Złota gąska - Zabawna, stara baśń z morałem napisana przez braci Grimm. Historia najmłodszego z braci, który nie grzeszył rozumem, lecz maił dobre serce.

O czym nie wie kret? - Wierszyk, który w sprytny sposób poucza dzieci o bezpiecznym zachowaniu na ulicy.

120 przygód Koziołka Matołka - Zabawna, wierszowana historyjka autorstwa Kornela Makuszyńskiego z ilustracjami Mariana Walentynowicza.

Diabli nadali czyli rzecz o Diable Wierzbickim - Wierszowana czytanka o sympatycznym diable i jego przygody.

Bohaterski miś - Utwór autorstwa Bronisławy Ostrowskiej, którego cały tytuł brzmi "Bohaterski miś czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie: dla dzieci od lat 10 do 100". Po raz pierwszy książkę z czytanką wydano w 1919 roku. W czasach PRL'u utwór był zakazany, gdyż propaganda władz była przeciwna ukazywaniu prawdy o wojnie polsko-bolszewickiej.

Księżyc w Żabim Stawie - Wierszyk dla dzieci opowiadający historię żab w stawie, które chciały przegonić odbicie księżyca w tafli wody.

Koncert - Wierszowane opowiadanie dla dzieci przedstawiające koncert filharmonii: opisane są niektóre instrumenty muzyczne.

Marynka-Kruszynka - Stara baśń rosyjska opowiadająca losy biednej sieroty. Ta bajka do czytania trochę kojarzy się ze znaną baśnią o Kopciuszku.

Agnieszka Dudzic

Zegar

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31