Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Narodowe Czytanie 2021

Szkolna odsłona X już edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania odbyła się 6 września 2021 r. Jej głównym celem było promowanie czytelnictwa. Od rozpoczęcia akcji w 2012 roku do tej pory przeczytano  już wiele utworów  z klasyki literatury polskiej. Lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania była Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. 

      Jak napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda: „To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło”.

     Jeśli chodzi o rodzaj literacki Moralność pani Dulskiej to dramat, czyli utwór przeznaczony do wystawienia na scenie;  gatunek – komedia. Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku, a premiera sztuki odbyła się już 15 grudnia 1906 roku w Krakowie, później w Warszawie, a następnie we Lwowie. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Czas pokazał, że rzadko która komedia zrobiła taką karierę na scenach polskich jak Moralność pani Dulskiej. Wystawiana wielokrotnie, obsadzana najlepszymi aktorami z lekkością pokonała bariery czasu. Mimo iż powstała ponad sto lat temu, jej problematyka jest  aktualna do dziś.

     W naszym języku potocznym pozostało z tej  sztuki pojęcie „dulszczyzna”, które oznacza zakłamanie, obłudę, fałsz. Dulska myśli tylko o tym, co o niej powiedzą inni ludzie. Jej zasadą jest „pranie brudów” w czterech ścianach, żeby się nikt o tym nie dowiedział.

     Do czytania w szkole wybrano trzy pierwsze sceny z aktu I. Przeczytali je z podziałem na role: P. Ewa M. jako pani Dulska, Milena B. jako Hanka, Gabriela P.– Mela, Aneta Z.– Hesia, a didaskalia, czyli tekst poboczny, odczytał Konrad K.  Wśród słuchających  znaleźli się wszyscy uczniowie szkoły, nauczyciele i obsługa szkoły.

      Akcję przeprowadziły P. Alina P. i P. Monika D.   Czytanie poprzedzone zostało wstępem, w którym prowadząca przybliżyła fabułę utworu, jego problematykę oraz popularność na scenie. Całość uzupełniła gazetka tematyczna oraz wystawka innych dzieł Gabrieli Zapolskiej.

     Czytający z wyczuciem aktorskim  odczytali swoje role, dlatego występ został nagrodzony gromkimi brawami i spodobał się nawet najmłodszym.

Alina Papierz

Narodowe Czytanie 2021

Zegar

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31