Przegląd kolęd i pastorałek

25 stycznia odbył się w naszej szkole Przegląd kolęd i pastorałek. Było to święto dla wszystkich uczniów. Wystąpiło 17 uczniów z klas III-VIII.

Celem ogólnym uroczystości było zapoznanie społeczności szkolnej z historią i powstawaniem kolęd i pastorałek polskich począwszy od czasów najwcześniejszych,czyli tradycji średniowiecznej, po przez kolejne wieki, aż do współczesności.

Ukazanie zmian na przestrzeni wieków tj. powstawanie odmiennych nurtów pieśni kolędniczych np. od wzniosłych o charakterze bardzo poważnym, dostojnym wzorowanych na średniowiecznym chorale, po przez bardziej swobodne, nie krępowane powagą kościoła(XVI w.) do zróżnicowanego repertuaru XVIII-wiecznego, aż po wiek XIX, kiedy to możemy usłyszeć rytm mazurka, krakowiaka, dumki i ciekawe o popularnym charakterze ,a nawet rozrywkowym powstałe w XX w. pastorałki i pieśni. Celem programu było również zachowanie chronologii w czasie przedstawienia informacji historycznych gdzie i kiedy powstała kolęda, kto jest jej autorem, czyli wspieranie potencjału rozwojowego odbiorców.

Jednak głównym celem konkursu była prezentacja uzdolnień artystycznych uczniów naszej szkoły. Działania profilaktyczne koncentrowały się na rozwijaniu konstruktywnych zainteresowań, kształtowaniu umiejętności psychospołecznych oraz na lepszym radzeniu sobie ze stresem, spowodowanym publicznymi wystąpieniami.

Uczniowie wykonywali kolędy z podkładem muzycznym i a cappella. Nie zabrakło również gry na gitarze i akordeonie. Uczniom i nauczycielom bardzo spodobały się poszczególne występy. Każdy z uczestników otrzymał upominek, który został wręczony przez p. Dyrektora i ks. Proboszcza.

Przegląd kolęd i pastorałek